Bali poleca się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali dzieli się na środowisku innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Mało na wszystkim etapie natknąć wolno się na znaki wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z kolorowymi kwiatami i pachnącymi kadzidełkami, małe kapliczki i strzeliste świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub swoje mury. Największą świątynią na Bali jest umiejscowiona u stóp wulkanu Pura Besakih, jednak zauważyć warto jeszcze Pura Tanah Lot, stworzoną na wciętej w czerwone skale. Częścią balijskiej tradycji są też liczne święta – w rzędzie roku obchodzi się ich około dwustu, w okresie ruchów i podróży krajoznawczych trafić zatem można na ciekawe procesje oraz bogate ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia wolno więc spoczywać na piaszczystej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, oraz dodatkowego wyczerpać się na przygodę na szczyt pewnego spośród wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca także znacznymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy lecieć na Bali?

Ponieważ Bali odpowiada w powierzchni klimatu równikowego, podstawowe są dla niej pory chłodne oraz wilgotne. Pora sucha mieszka od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wychodzi na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się potem w miejscowościach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W porządku pory deszczowej (od listopada do marca) zawsze jest upalnie, w przeciągu dnia zdarzają się jednak przelotne, ale intensywne, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, odchodząc od własnych styczniowych mrozów.

Organizując wyjazd

Lecz przed wyjazdem na Bali nie musimy rezygnować się obowiązkowym szczepieniom, o zabezpieczyć się przed durem brzusznym oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu I a B. Należy wykupić jeszcze dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta lekarska na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki zabezpieczające przed komarami, kosmetyk z cienkim filtrem oraz mini-apteczkę: leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie pokarmowe oraz malarię i materiał odkażający oraz mało opatrunków.